آثار ورزش بر افسردگی

افسردگی احساس ناراحتی و ناامیدی توام با احساس بی‌ارزش بودن است که با دوره‌های زمانی طولانی‌مدت فرد را درگیر می‌کند. بیشتر ما نیز گاهی اوقات با چنین تجاربی از قبیل احساس ناراحتی یا کم‌رنگ شدن امید تنها برای مدت زمان خیلی کوتاه و آن‌هم به‌دلیل مشکلات ناشی از زندگی روبه‌رو می‌شویم. افراد افسرده بیشتر اوقات با این وضعیت دست و پنجه نرم می‌کنند و هر لحظه با اینکه می‌بینند لحظات عمر خود را با غم و اندوه از دست می‌دهند عملاً قادر به توقف این قبیل احساسات یا از سرگیری زندگی شاد نیستند. این وضعیت برای آن‌ها خیلی هزینه‌بر است، در حالی‌که مشورت با یک روانپزشک یا فیزیولوژیست ورزشی و یا دوست صمیمی و مورد اعتماد به‌زودی همه این احساسات را به کهکشان Abell2744 Y1 خواهد فرستاد. بیماری‌های قلبی اگرچه دلایل فیزیولوژیکی دارند اما دلایل روانی را هم از این نظر باید بررسی کرد. مطالعات بسیاری هستند که رابطه‌های تنگاتنگی بین بیماری‌های قلبی عروقی و افسردگی، اضطراب و استرس نشان می‌دهند. همچنین در بیماران قلبی، دیابتی و سندرم متابولیکی مشاهده شده است که تا حدی علائم افسردگی در آنها رواج دارد. می‌توان با فعالیت بدنی این چرخه معیوب را از بین برد.

در سال ۱۹۹۸ وقتی ما سرگرم تماشای بازی‌های جام جهانی فوتبال در فرانسه بودیم، چند محقق تصمیم می‌گیرند، ۸۰ نفر از افراد ۲۰ تا ۵۰ ساله مبتلا به افسردگی متوسط تا تقریباً شدید را تا پنج سال تحت نظر بگیرند. برای آن‌ها فعالیت بدنی هوازی تجویز شد و این افراد در سه گروه تحت نظر قرار گرفتند. یک گروه پنج جلسه در هفته و گروه دیگر سه جلسه در هفته فعالیت هوازی انجام می‌دادند و گروه سوم نیز تحت کنترل قرار گرفتند به‌طوری که هیچ‌گونه فعالیت بدنی انجام نمی‌دادند. محققان نتیجه منحصر بفردی از این زحمات چندین ساله خود گرفتند. هر دو گروه پنج جلسه‌ای و سه جلسه‌ای بیشتر علائم افسردگی خود را از دست دادند. پیش‌بینی شما در مورد گروه کنترل چیست؟ آن‌ها خیلی ناراحت بودند که چرا ما را در گروه فعالیت بدنی قرار ندادند و علائم افسردگی ما از بین نرفت.

افسردگی می‌تواند احتمال خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. یک دیدگاه عمومی وجود دارد که فعالیت بدنی و ورزش تاثیر مثبت بر خلق و خو، اضطراب و افسردگی دارد. برای موفقیت انسان در زندگی، خداوند بزرگ مرتبه دو وسیله در اختیار او قرار داده‌است: تحصیل و فعالیت بدنی، یکی برای روح و دیگری برای بدن اما نه مجزا بلکه هر دو باهم. این جمله را افلاطون چهار قرن قبل از میلاد گفته است. فعالیت بدنی روزانه و منظم تا ۳۰ دقیقه حداقل می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. از شما می‌خواهیم اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید، فعالیت‌های متنوعی را انجام دهید. از بازدید نقاط دیدنی اطراف شهر، پیاده‌روی، دویدن گرفته تا شنا کردن و لذت بردن از حضور در پارک‌های آبی با دوستان. مهم نیست شما در چه سنی، کجا و با چه جنسیتی هستید، محققان به ما اطمینان می‌دهند که فعالیت بدنی و ورزش در همه افراد با هر درجه‌ای از افسردگی خیلی خوب تاثیر خود را می‌گذارد. در دهه‌ی اخیر تمام تحقیقاتی که انجام شده، فعالیت بدنی دویدن، شنا کردن، تمرین‌های گروهی (بخصوص در افراد مسن و سالخورده)، تمرین با وزنه، همه و همه تاثیر عالی بر کاهش علائم افسردگی داشتند و با داروهای ضد افسردگی رقابت می‌کردند. همه ما می‌توانیم با فعالیت بدنی منظم تمام علائم افسردگی را به دورترین کهکشان این جهان هستی که چند ماه پیش کشف شد، بفرستیم. نام این کهکشان،Abell2744 Y1 است که ۲/۱۳ میلیارد سال پیش شکل گرفته و ۳۰ برابر از کهکشان راه شیری کوچک‌تر است. نیازی به حفظ اعداد و ارقام نیست و فقط برای به روز کردن اطلاعات این مطلب را گفتیم.