تغییر شکل و پیری صورت با کاهش وزن و راه های مقابله با آن

 

همه ما تقریبا تغییرات شکل صورتمان به هنگام اجرای برنامه های کاهش وزن را تجربه کرده ایم. اما این تغییرات شکل صورت در اصطلاح علمی پیری پوست صورت نامیده می شود. به دلیل اینکه برنامه ورزشی کاهش وزن سریع بدون در نظر گرفتن جوانب علمی آن ممکن است وضعیت را بدتر از آن هم کند. با کاهش تنها ۲ درصد از چربی بدن بیشتر از آنکه کاهش وزن در شکم نمایان شود در صورت مشهود خواهد بود. علت این است که شما با کاهش وزن تصمیم نمیگیرید که چربی بدن از کدام قسمت بدن کاسته شود؛ در واقع وقتی شماچربی از دست می دهد، کل چربی های بدنتان را از دست می دهید. همچنین افرادی که بالای ۳۰ سال هستند بایستی در اجرای برنامه های کاهش وزن دقت کنند چرا که بعد از ۳۰ سالگی روند دریافت کلسیم، حجم عضلانی برعکس می شود و میزان متابولیسم پایه پایین می آید، بنابراین صرفا برنامه غذایی کاهش وزن و برنامه ورزشی هوازی به بدتر شدن شکل صورت کمک خواهد کرد. برای این منظور سعی کنید کاهش وزن بدنتان حالت تداوی و در انتها ثابت باشد. اگر بالای ۳۰ سال هستید، حتما در برنامه ورزشی تان از برنامه وزنه تمرینی و رژیم غذایی پر پروتئینی برای جلوگیری از کاستن حجم عضلات و تحریک ترشح هورمون رشد و فاکتورهای رشدی شبه انسولینی (IGF1)  در کنار برنامه هوازی دویدن، دوچرخه سواری و شنا استفاده کنید. همچنین باید میزان مصرف مایعات در دوره کاهش وزن را بالا ببرید.

منابع مورد استفاده:

Weijs, Peter JM, and Robert R. Wolfe. “Exploration of the protein requirement during weight loss in obese older adults.” Clinical Nutrition ۳۵.۲ (۲۰۱۶): ۳۹۴-۳۹۸.

Nindl, Bradley C., et al. “Differential basal and exercise-induced IGF-I system responses to resistance vs. calisthenic-based military readiness training programs.” Growth Hormone & IGF Research ۳۲ (۲۰۱۷): ۳۳-۴۰.