تمرینات TRX مخفف Total Body Resistance Exercise یا تمرین مقاومتی کل بدن می باشد و در ابتدا توسط نیروهای نظامی امریکایی ابداع شد تا بدون امکانات و تجهیزات کافی بتوانند آمادگی جسمانی خود را حفظ و تقویت کنند.
در این بخش از مقاله به تمرینات تی آر ایکس (TRX) و تمام نکات ریز و درشت آن خواهیم پرداخت. عموما اجرای تمرینات مقاومتی (منظور تمرینات با وزنه) مطابق با یک برنامه منظم موجب سلامتی، آمادگی جسمانی بالا و کیفیت بالای زندگی می شود. بهرحال افراد بیشتر با موانع های تمرینی مثل زمان، فضا ، تجهیزات و هزینه روبرو هستند. تمرینات تعلیقی (معلق ماندن عضوی از بدن) راهکار منحصربفردی در تمرینات مقاومتی است که تنها نیاز به حمل تجهیزات آن با خودتان هست. این تمرینات تعلیقی می تواند در همه جا بدون محدودیت انجام شود.
تمرینات تی آر ایکس از جمله تمرینات ورزشی محبوب است که امروزه از استقبال خوبی برخوردار  است. تنوع حرکات به انتخاب شما بستگی دارد. همچنین، برای اجرای چنین تمریناتی به چند نکته مهم نیاز دارید.
شدت تمرینات تی آر ایکس را با افزایش بار وارده به سیستم عضلات اسکلتی تعریف می کنیم. مثلا وزنی که باید عضله در حالت تعلیق آن را تحمل کند که با تغییر زاویه، جهت حرکت مقاومتی تغییر می یابد. اما نکته دوم، دشواری حرکت هست. دشواری حرکت در تی آر ایکس در واقع تغییراتی هست که باعث پیچیدگی، نیاز به تمرکز بیشتر در حفظ پایداری و تعادل حرکت (یک دست، یک پا، هماهنگی دست و پای مخالف) حرکت می شود.
حالا برای مثال، یک پای شما در حالت ایستاده از سمت پشت از مفصل مچ پا به حالت تعلیق قرار گرفته است. چنانچه شما پای تکیه گاه خود را جلوتر قرار دهید، زاویه کشیدگی پای مقابل را افزایش داده اید و این افزایش شدت است. در کل سه روش برای تغییر شدت و دشواری یا هر دو تمرین تعلیقی یک اندام وجود دارد:
۱- تغییر نیارمندی های پایداری حرکت (هر دو اندام یک در میان در حالت تعلیق قرار بگیرد یا فقط یک اندام).
۲- تغییر دادن زاویه کشش اندام معلق
۳- تغییر موقعیت مرکز ثقل
در اینجا باید به این نکته اشاره کنم که تمرینات تی آر ایکس (TRX) را به طور خاص فقط انجام ندهید. در کشور ما این چنین باب شده است که هر نوع تمرینی که ابداع می شود برای آن صرفا کلاس هایی جداگانه در نظر گرفته می شود. واقعیت امر این هست که این تمرینات و سایر تمرینات باید در ترکیب با همدیگر اجرا شوند. چرا که تنوع تمرینی یکی از اصول تمرینات علمی است. البته ممکن است افرادی صرفا این تمرینات را انجام دهند و این موضوع هیچ اشکالی ندارد. اما از لحاظ علمی و حرفه ای باید متوجه باشید که اینها دسته ای از تمرینات هستند که در یک برنامه تمرینی کل تنها یک بخش را تشکیل می دهند.
برای روشن تر شدن موضوع این مدل تمرینی را مثال می آورم.
یک شخص به منظور کاهش وزن خود هفته ای ۴ جلسه تمرین در کنار تغذیه مناسب انجام میدهد.
برنامه تمرینی این فرد مطابق جدول زیر است:

جلسه ۱ گرم کردن : ۵ تا ۱۰ دقیقه و اجرای حرکات کششی تمرینات اینتروال ۲۰ دقیقه (۱:۱) تمرینات هوازی با شدت متوسط و سرد کردن ۲۰ دقیقه
جلسه ۲ گرم کردن ۵ دقیقه حرات کششی ۱۵ دقیقه تمرین TRX حرکات:شنا،قایقی،قایقی برعکس و پرس سینه تی آر ایکس، حرکت پرون ابداکشن، حرکت پایک و … هر کدام از حرکات  ۱۲ تکرار ۲۰ دقیقه تمرین هوازی با شدت متوسط به پایین یا جاگینگ
جلسه ۳ گرم کردن ۱۰ دقیقه و اجرای حرکات کششی تمرینات ایروبیک استپ(۱۰ دقیقه)، تمرین کاردیو (۱۰ دقیقه) ۱۵ دقیقه تمرین هوازی با الپتیکال یا دو چرخه
جلسه ۴ گرم کردن ۱۰ دقیقه و اجرای حرکات کششی ۵ دقیقه تمرینات پلیومتریک، تمرینات core body به مدت ۱۰ دقیقه ۱۰ دقیقه تمرین هوازی و دویدن بر روی تردمیل

در این برنامه شما ملاحظه می کنید که این فرد در یک برنامه کاهش وزن خود همزمان در طول هفته از چندین نوع تمرینات ابداعی از قبیل TRX، اینتروال، ایروبیک، کاردیو، پلیومتریک و حرکات متنوع core body استفاده می کند. بدیهی است اجرای این برنامه منوط به آگاهی و یادگیری تمامی حرکات تمرینی است.بنابراین شما می توانید از تمامی برنامه های تمرینی برای کاهش وزن، افزایش قدرت، توان و استقامت و یا زیبایی اندام خود بصورت ترکیبی استفاده کنید. حتما برای این طراحی تمرین با فیزیولوژیست ورزشی مشاوره کنید.
چنانچه به تمرینات تی آر ایکس علاقمند باشید دوره طراحی تمرینات تی آر ایکس را همراه با تصاویر آن برای کاهش وزن یا افزایش قدرت و استقامت می توانید از کانال تلگرامی ویکی ورزش پیگیر شوید.
با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان