در این مقاله می خواهم برایتان مواردی رو توضیح بدم تا با آگاهی بدانید که آیا در باشگاه به مکمل نیاز دارید و در صورت ضروری بودن مکمل چه نوعی از مکمل ها در اولویت قرار می گیرند.

امروزه همانطوریکه می دانید، بیشتر باشگاه ها به ویژه جیم و بدنسازی همیشه همراه با واژه های مکمل و قرص و غیره همراه است. هدف از این مقاله آگاه سازی تمام افرادی هست که بدون هیچ اطلاعات پایه پا به باشگاه ها می گذارند و بدون داشتن راهنمای علمی به قلمروهای ناشناخته و خطرناک پا می گذارند. این خلاصه ای از داستان تمام انسان هایی هست که با هزاران امید پا به باشگاه می گذارند برای سلامتی ولی افسوس که به دلیل نداشتن راهنمای صحیح از مرز های سلامتی گذشته و پا به سرزمین بیماری ها  میگذارند.

بیشتر افرادی که با من در مرکز فیتنس و اسپا ملاقات می کنند، در اولین جلسه مشاوره خیلی تعجب می کنند که من در مورد رژیم غذایی مختص ورزشی و در کنار برنامه تمرینی به هیچ عنوان پیشنهاد مکمل برای افزایش حجم عضله، یا چربی سوز و یا پروتئین های ویژه ای که ان شا الله در مقالات بعدی در مورد آنها بیشتر صحبت خواهم کرد، نمی دهم.

از نظر فیزیولوژی ورزشی و علم تمرین، که فلسفه بنیادین من در مشاوره هست، هیچ راهکاری بهتر و صحیح تر از بررسی تمامی جوانب یک فرد مراجعه کننده به من نیست. یک مربی و فیزیولوژیست ورزشی خوب باید قبل از شروع برنامه تمرینی خود یک تا دو جلسه مشاوره خوب و مفصلی با مراجعه کننده خود داشته باشد. باید تمام نکات زیر و بم زندگی فرد را بداند تا برای رسیدن به هدفش بهتر و منطقی تر عمل کند.

بیشتر مراجعه کنندگان متاسفانه در کشور ما با آمادگی ذهنی قبلی در جلسه مشاوره منتظر پیشنهاد مکمل را دارند. این تفکر اشتباه خطرناک هست. مربی علمی باید تشخیص دهد که یک فرد به مکمل نیاز دارد یا نه. برای رسیدن به این تصمیم که آیا فرد به مکمل نیاز دارد یا نه من چند فیلتر دارم: یک: آزمایش خون، دو: بررسی برنامه تغذیه شخصی (قبل از اعمال رژیم غذایی ورزشی)، سه: حجم تمرینات و سنگینی کار چهار: وضعیت روحی و روانی فرد.

برای تجویز یک مکمل همیشه باید چند فیلتر داشته باشم تا یکی یکی آنها را بررسی کرده و سپس در صورت نیاز آنها را تجویز کنم.

البته مکمل ها طبقه های خاص خود را داند: بعضی مکمل ها در دسته کاهنده وزن یا چربی سوز ها دسته بندی می شوند(بعد از یک دوره تمرین در صورت صلاحدید از امن ترین نوع چربی سوزها استفاده میکنم). بعضی مکمل ها برای جلوگیری از بیش تمرینی و خستگی مزمن و تجدید قوای ذهنی و جسمی فرد هست که بیشترین دسته ای که من با آانها سر و کار دارم این مکمل ها هستند یعنی مکمل های ویتامینی. دسته بعدی مکمل هایی برای افراد حرفه ای هستند تا در صورت حجیم بودن برنامه تمرینات انها از این مکمل ها  استفاده کنم. در دسته آخر ترکیبات مکمل های گوناگون برای افزیش حجم عضلات و یا افزایش وزن هست.

بهرحال، برای رسیدن به تصمیم قطعی در تجویز مکمل یک دوره زمانی را باید گذراند و آن را کامل بررسی کرد.بنابراین باید همیشه آگاه باشید که بنا به تجربه شخصی در مراکز فیتنس و این رشته بیشتر از نیمی از مراجعه کنندگان به مکمل نیازی ندارند و یا در نهایت به یک مکمل ترکیبی ویتامینی نیاز خواهند داشت. در واقع ذهن افراد مراجعه کننده نسبت به سریع تر کردن فرایند کاهش یا افزایش وزن توسط مکمل ها باید به کلی پاک شود. فرض کنید فردی نزدیک به۲۰ سال هست که یا اضافه وزن دارد یا چاق (در علم فیزیولوژی ورزشی بین افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی تفاوت وجود دارد)هست. اولین چیزی که من همیشه به این افراد می گویم این جمله هست: آیا مجبور هستی که این وزن زیاد را که به آرامی در ۲۰ سال به دست آورده ای در کمتر از ۳ ماه از دست بدهید؟!

مسلما این منطقی نیست. برای کاهش وزن جز در موراد نادر مانند افراد حرفه ای یا داشتن زمان محدود برای انجام یک کار خاص به هیچ عنوان خط زمانی کوتاه یا ضرب العجل مشخص نکنید. این بدترین تفکری هست که در بسیاری از ذهن های ما ها هست. این درست نیست. بدن انسان خیلی هوشمند هست، هوشمندانه تر از آن چیزی که ما فکر میکنیم. بدن ما به خوبی می داند که در کوتاه ترین زمان چه بلایی سرش خواهیم آورد بنابراین بلافاصله شروع به مبارزه با شما می کند. عواقب این جنگ رو بعد از اتمام دوره کاهش یا افزایش وزن حتما خواهید دید (منظورم واقعا شما نیستید!). به شما پیشنهاد میکنم برای هر برنامه ای که تصمیم دارید آن را اجرا کنید، حتما از یک متخصص کمک بگیرید و به هیچ عنوان با افرادی که به شما تضمین می دهند در کوتاه ترین زمان به نتیجه برسانند عقد همکاری نکنید. سلامتی یک هدیه بسیار گرانقیمت خدای متعال هست. این نعمت  را باید به خوبی حفظ کنیم.

در رابطه با راه های تهاجمی تر کاهش وزن مانند برداشتن چربی های اضافه و یا کارهای دیگر در فرصتی دیگر با شما به خوبی صحبت خواهم کرد.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید واقع شود.

موفق باشید