واقعا می توانید متابولیسم پایه (سوخت و ساز پایه بدن) خود را افزایش دهید؟ وقتی افراد در مورد متابولیسم بالا فکر می کنند، بیشتر یک شخص لاغر اندام را تجسم می کنند. بهرحال، داشتن متابولیسم پایه صحیح و درست و تقویت متابولیسم پایه تان یک راهکار جدی در حفظ وزن و سلامت عمومی شماست.
متابولیسم بعنوان تمامی واکنش های شیمیایی می باشد که در یک موجود زنده هر روز اتفاق می افتد تا آن موجود را زنده نگه دارد. در واقع بدن ما برای زنده ماندن نیاز به مصرف انرژی دارد، انرژی برای ضربان قلب، گردش خون، تنظیم دمای بدن و حفظ دمای بدن، عملکرد هورمون ها، سلول های عصبی، تنفس، هضم و جذب و دفع در سیستم گوارشی و .. تمامی اینها مربوط می شوند به حیات یک موجود زنده. بنابراین ما نسانها برای زنده ماند نیاز به مقداری انرژی یا دریافت کالری داریم. پس از متابولیسم پایه نوبت به کالری مصرفی کارهای روزانه ما انسانها می رسد. یعنی شما چنانچه در حالت استراحت ۲۴ ساعته باشید آن مقدار کالری دریافتی برای زنده ماندن را باید دریافت کنید. این مقدار برای حفظ متابولیسم پایه تان است. چنانچه این شخص فقط ۸ ساعت استراحت کند و ۱۶ ساعت فعالیت داشته باشد، نیاز به کالری بیشتری خواهد داشت.
سرعت متابولیسم پایه تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. هرچه سرعت متابولیسم شما بیشتر باشد احتمال افزایش وزن به مرور زمان در شما کمتر خواهد بود. سرعت متابولیسم پایه ما انسانها به تدریج از سن ۴۰ سالگی کاهش می یابد. این کاهش در برابر کاهش فعالیت بدنیف رژیم غذایی ثابت منجر به اضافه وزن و چاقی خواهد شد حتی اگر شما ورزش هم بکنید ولی رژیم غذایی خود را اصلاح نکنید با افزایش سن وزن شما بالا خواهد رفت. به دلیل اینکه متابولیسم پایه شما رفته رفته سرعتش کمتر می شود.
برای مقابله با این افزایش وزن چندین راهکار برای شما پیشنهاد می کنم تا وزن خود را با افزایش وزن ثابت نگهدارید:
۱- اگر در دوره رژیمی سختی هستید حتما ان را متوقف کنید. افرادی که وزنشان با رژیم های غذایی سخت حالت افرادی که وزنشان با رژیم های غذایی سخت حالت Yo-Yo (نوسان بالا و پایین) دارد بیشتر در معرض اسب قرار دارند. حتی با رژیم های غذایی سخت تر بدن شما حالت دفاعی به خود می گیرد و متابولیسم پایه خود را بیشتر از آنچه که بود پایین می آورد و در نتیجه به محض اتمام دوره رژیم فرد در مدت کمتری اضافه وزن و چربی بیشتری به خود میگیرد. بنابراین در طول عمر از یک رژیم غذایی متعادل و سالم تبعیت کنید. به یاد داشته باشید قطع وعده های غذایی مانند صبحانه هیچ کمکی به کاهش وزن شما نخواهد داشت چرا که مثلا همین وعده صبحانه برای داشتن وزن مناس و حفظ وزن و عملکرد روانی فرد بسیار مهم است.
۲- استراحت کامل داشته باشید. هر چه استراحت شما بیشتر و مناسب باشد میزان هورمون های استرسی نظیر کورتیزول کمتر تاثیر خود را خواهد گذاشت. استراحت کافی باعث می شو هورمون های شما به یک تعادل برسند و دوباره با شروع روز به درستی عمل کنند.
۳- در برنامه های ورزشی خود همیشه یک برنامه ورزشی ثابت را انجام ندهید. تنوع برنامه تمرینی یک راهبرد خیلی مهم برای کاهش و حفظ وزن مورد نظر است. تمرینات HIIT یا تمرینات اینتروال با شدت بالا یکی از این راهبردهاست. این بخش خیلی گسترده می باشد و ان شا الله در بخش های بعدی راجع به این تمرینات بیشتر صحبت خواهیم کرد. البته قرار نیست هر جلسه شما تمرینات اینتروال انجام دهید. این طراحی هم ظریف و هم دقیق باید باشد و مطابق نیازهای بدنی فرد باید باشد.
۴- وزنه تمرینی ساده می توانید متابولیسم پایه شما را تا ۲۴ ساعت بالا نگهدارد. بنابراین هر ورزشی که انجام می دهید حتما حداقل دو تا ۳ جلسه وزنه تمرینی ساده را انجام دهید.
۵- ار غذاهای التهابی دوری کنید. غذاهایی که موجب التهاب در سیستم بدنی شما می شوند مانند نوشیدهی های شیرین، غذاهای فراوری شده، چیپس، نان، کیک ها.