جدا از تمرین در آب و یا ورزش در آب برای کاهش وزن، محیط های آبی چه برای بزرگسالان چه برای کودکان همیشه یک عامل شادابی و مفرح می باشد. از این منظر، تقریبا از در یک دهه به یکباره محیط های آبی در کنار ورزش های آبی مانند شنا، شیرجه، واترپلو و حرکات موزون در آب (یک ورزش تخصصی بسیار سخت یا همان Synchronized swimming) برای افراد عادی اجرای حرکات ورزشی در آب مرسوم شد. این روش رفته رفته مربیان ایروبیک و سایر محققان ورزشی را برآن داشت تا از ویژگیهای مکانیکی آب برای افزایش بار ورزش و پاسخ های عالی تر در کنار احتمال آسیب های کمتر به مفاصل در تجویز برنامه های لاغری و یا تقویتی  استفاده کنند.

آب یک نیرویی به سمت بالا بر بدن فردی که داخل آب قرار گرفته وارد می کند و باعث می شود فرد حالت تعلیق را در آب حس کند.

این وضعیت هم باعث کاهش نیروی وارده به مفاصل حین انجام حرکات ورزشی شده و هم از لحاظ ذهنی و روحی تاثیر مفیدی دارد. اجرای حرکات ورزشی در آب موجب افزایش آمادگی قلبی عروقی و تنفسی می شود. همچنین یک نکته ی دیگر در رابطه با پدیده ی آسم ورزشی هست. این نوع از حالت بالینی معمولا در افرادی که بلافاصله شروع به ورزش می کنند پاسخ های فیزیولوژیکی آلرژی سریعا شروع شده و موجب بروز آسم در حالت اجرای ورزش می شود. این وضعیت ناخوشایند است و موجب محدودیت افراد مبتلا به این حالت می شود. در محیط آبی برای این افراد این وضعیت دیگر ایجاد نخواهد شد چراکه محیط رطوبی و سطح بالای آب اجازاه بروز یا عود حساسیت را نخواهد داد.

در مورد کاهش وزن و راه های متنوع آن نیز این یک گزینه کلیدی و مهم برای افرادی هست که با وزن خیلی بالاتر از سطح استاندارد خواهان کاهش وزن و ترجیحاً سریع هستند. می توان با ترکیب برنامه تمرینی ویژه ای برای کاهش وزن از حرکات ورزشی در آب و کاهش سایز استفاده کرد. این روش مبتنی بر یک متد خاص هست و شاید صرفا با اجرای حرکات رزشی بعد از مدتی به انتظارات قبلی شما پاسخ ندهد. بنابراین باید شدت و مدت و تنوع وترکیب برنامه ورزشی در آب را مطابق اصول علم فیزیولوژی طرح ریزی بکنید. دمای آب و عمق آب تجهیزاتی که باید استفاده شود این بخش هم در طرح ریزی شما برای برنامه ورزش در آب تاثیر مهمی دارد. باید از تمام این ها اطلاعات کافی داشته باشیم تا به آنچه که هدف گذاری کرده ایم در مدت معین برسیم.

همانطوریکه در تصویر بالا مشاهده می کنید دو نفر از اعضای مرکز ورزشی ما هستند که توانسته اند با برنامه ترکیبی ویژه ورزش در آب  در ۸ جلسه ۵.۵ کیلوگرم و نفر دوم ۲.۵ کیلوگرم وزن کم کنند. این روش بدون مداخله مکمل و بدون اعمال رژیم غذایی عملی شده است. البته مشاوره غذایی ورزشی را برای هر یک از مراجعین محترم قبل از شروع جلسه تمرینی انجام می دهم؛ چراکه نتیجه مشاوره غذایی ورزشی در مقایسه با اعمال برنامه غذایی معین با توجه به تجربه شخصی بنده همیشه  مثبت بوده است.