در این مقاله قصد دارم تا موضوع بسیار مهم مکمل ها رو در زمینه کاهش وزن و چربی سوزی بصورت علمی برای شما توضیح بدم. امروزه شما می تونید به راحتی در داروخانه ها و یا از طریق افراد مختلف که در این زمینه فعالیت دارند، انواع مکمل های کاهش وزن و یا به اصطلاح چربی سوز رو در انواع نوع خود از قرص گرفته تا مکمل های گیاهی تهیه کنید. تمامی این مکمل های کاهش وزن و یا چربی سوز ادعا می کنند که وزن شما رو کاهش خواهند داد و یا حداقل در ترکیب با روش های دیگر بهتر وزنتان را کاهش خواهد داد.

تمام این مکمل ها از طریق یکی یا چند مکانیسم زیر عمل می کنند:

  • اشتها را کاهش می دهند.
  • کاهش در فرایند جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش.
  • افزایش تولید انرژی از طریق چربی (چربی سوزی).

در این بخش قصد دارم ۱۲ تا از مکمل های تقریبا محبود رو براتون فهرست کنم و در کنار اون نکات مهمش رو به شما بگم:

عصاره گارسینیا

این عصاره در اثر تبلیغ دکتر OZ در سال ۲۰۱۲ معروف شد. در واقع این میوه سبز رنگ و کوچک دارای پوسته ای حاوی هیدروکسی سیتریک هست. این ماده در گارسینیا بعنوان قرص لاغری و کاهش وزن تجاری شده است.

مطالعات بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که این ماده می تواند از فعالیت آنزیم تولید کننده چربی در بدن جلوگیری کند و همچنین سطح سروتونین رو افزایش بده و بالقوه در کاهش میل به غذا هم تاثیر بگذارد.

یک مطالعه بر روی ۱۳۰ آزمودنی انسان نشان داد که هیچ تاثیری در وزن و یا درصد چربی بدن بین گروهی که این قرص رو مصرف کردند و گروهی که به اونها قرص مصرف کردند نگذاشت. در سال ۲۰۱۱ هم یک مرور کلی بر تحقیقات این مکمل صورت گرفت و معلوم شد که ۱۲ مطالعه صورت گرفته نشان داده اند که بطور میانگین حدود ۸۰۰ گرم در طی چند هفته منجر به کاهش وزن شده است. این دارو هیچ عوارض جانبیی نداره ولی بعضی از افرادیکه این قرص رو مصرف کردند مشکلات خفیف هضم رو گزارش کردند.

هیدروکسی کات

این مکمل بیشتر از یک دهه هست که به دنیای کاهش وزن و چربی سوزی معرفی شده است. این مکمل چندین ماده تشکیل دهنده رو که ادعا میشه به کاهش وزن کمک میکنه، در خودش داره که شامل کافئین، و تعداد کمی از عصاره های گیاهی هست. یک مطالعه نشان داده که در طی ۳ ماه باعث کاهش ۹.۵ کیلوگرم در وزن افراد شرکت کننده در مطالعه شده است.  این مکمل فقط برای افرادی که به کافئین حساس هستند خوب نیست چون منجر به اضطراب، ارزش دست ها، تهوع و در موارد نادر اسهال می شود.

کافئین

این مکمل شاید شناخته شده ترین مکمل افزایش دهنده سوخت و ساز باشد و اغلب به مکمل های کاهنده وزن هم اضافه می شود. مطالعات بسیاری در دنیا همچنین در دانشگاه های کشورمان از جمله در دانشگاه تبریز جایی بنده مشغول فعالیت می باشم، انجام شده است و تمامی آنها تایید کرده اند که متابولیسم پایهه یا همان سوخت و ساز پایه بدنمان رو از ۳ تا ۱۱ درصد و بطور میانگین ۷درصد افزایش می دهد و در کل ۲۹ درصد سرعت سوختن یا متابولیسم چربی ها رو افزایش می دهد. تاثیرگذاری کافئین نیز می تواند کاهش متوسط وزن رو باعث شود.

در مورد عوارض کافئین هم میشه به اضطراب، تحریک پذیری، تهوع در صورت مصرف بیشتر از حد مجاز اشاره کرد. مکمل هایی که این ماده رو در خود دارند و یا اینکه صرفا مکمل کافئین تجویز بشه باید حتما در صبح و یا قبل از عصر مصرف بشه تا مشکلی برای خواب راحت بوجود نیاورد.

 

اورلیستات

این دارو تجاری سازی شده گاها با نام تجاری ALLI و XENICAL در دنیا به فروش می رسد. این قرص با بلوکه کردن و ممانعت از تجزیه چربی در روده و در نتیجه دریافت کمتر کالری از طریق روده در طولانی مدت باعث کاهش وزن می شود. این مکمل هم در ۱۱ مطالعه انجام شده نشون داده در یک ماه کاهش چربی تا دو کیلوگرم و هفتصد گرم (۲.۷ کیلوگرم) رو باعث می شود.

همچنین این دارو موجب کاهش فشار خون هم می شود، و خطر بیماری دیابت رو هم تا ۳۷ درصد که رد یک مطالعه انجام شده کاهش می دهد. البته در موقع تهیه این مکمل برای افرادی که چاق هستند و در خطر دیابت و فشار خون بالاهستند دقت کنند تا نوع تقلبی آن را دریافت نکنند. این دارو ممکن هست موجب بروز حالت ناخوشایند در دفع و اجابت مزاج، حرکات روده همراه با احتمال کمبود ویتامین های محلول در چربی (A,D,K,E) شود.  به همین خاطر باید حتما زیر نظر متخصص و با مشورت وی باید این مکمل رو مصرف کنید تا در کنار اون یک سری مکمل های کمکی دیگر روبراتون در صورت صلاحدید تجویز بکند.

کتون تمشک (Raspberry Ketones)

این مکمل دارای موادی هست که در تمشک هم یافت میشود و در حس مجزای بوی مخصوص تمشک نقش دارد. نوع تجاری آن در آزمایشگاه ها ساخته شده و رد دنیا به فروش می رسد. مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات در مورد این مکمل نشون داده که تجزیه چربی و سطح هورمون آدیپونکتین رو که در کاهش وزن نقش دارد، افزایش می دهد. لازم به ذکر هست آدیپو نکتین  یک پروتئنی هورمونی هست که از بافت چربی هم ترشح میشه و باعث افزایش حساسیت انسولینی از طریث افزایش متابولیسم چربی و کاهش تولید گلوکوز کبدی میشود. بنابراین یک نقش مهم در تنظیم منابع تولید انرژی از قند یا چربی دارد.اما با این توصیفات تحقیق مهمی در این زمینه وجود نداره که این نقش رو در قرص لاغری تمشک  تایید کرده باشند.

 

دانه های قهوه سبز

این دانه های قهوه دو مادا کافئین و اسید کلروجنیک رو در خود دارند. همانطوریکه در بخش کافئین گفتیم نقش آن معلوم هست. در مورد اسید کلروجنیک باید گفت که این ماده سرعت تجزیه کربوهیدرات را در روده کاهش می دهد و در نتیجه در طولانی مدت باعث کاهش وزن افراد می شود.سه مطالعه انجام شده نشون داده که ۲.۵ کیلوگرم در یکماه با این مکمل وزنشون کم می شود.

همچنین این مکمل باعث پایین آوردن قند خون شده و فشار خون بالا رو تنظیم میکند.

 

گلوکومانان

این مکمل درواقع فیبر موجود در ریشه های  نوعی سیب زمینی شیرین هست. نقش فیبر در روده به این شکل هست که آب رو جذب میکنه مانند ژل میشه و در روده احساس پر بودن رو به مغزتون ارسال میکند و در نتیجه شما احساسی به خوردن غذ ای زیاد نمی کنید. ترکیب کردن این مکمل با تغذیه سالم نشون داده که در ۵ هفته می توان تقریبا تا ۴.۵ کیلوگرم وزن کم کرد. برای فشارخون بالا، کاهش کلسترول، تریگلیسرید و یبوست یک مکمل خوب هست.

مراتریم

این مکمل ترکیبی از عصاره های گیاهی هست که باعث تغییر سوخت و ساز سلول های چربی می شود. این مکمل موجب کاهش میزان چربی دریافتی توسط سلول های چربی از جریان خون می شود و به سوختن زیاد ذخایر چربی می شود. مطالعات نشون داده که در طی ۸ هفته ۵.۲ کیلوگرم وزنشون کاهش یافته و همچنین قند خون، کلسترول و تریگلیسرید شرکت کنندگان در مطالعه هم تنظیم شد. از این مکمل هیچ عارضه ای گزارش نشده است.

عصاره چای سبز

باور بر این هست که مکمل چای سبز موجب افزیش فعالیت نوراپینفرین در افزایش چربی سوزی می شود. بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی انسان نشان داده شده است که عصاره چای سبز موجب افزایش متابولیسم چربی و کاهش پربی بویژه در چربی ناحیه شکم می شود.

 

لینولئیک اسید کنژوگه شده (CLA)

این مکمل سالههای زیادی است که در بازار استفاده می شود. این مکمل باعث کاهش میل به غذا شده و افزایش دهنده متابولیسم و تحریک کننده تجزیه چربی هست.  در یک مقاله مروری از ۱۸ مطالعه مختلف بر روی این مکمل نتیجه این شد که، CLA باعث کاهش ۸۰۰ گرم وزن در یک هفته می شود. این مکمل دارای عوارضی هست که با توجه به مضر بودن و آسیب رسوندن به کبد، مقاوت انسولینی پیشنهاد نمیکنیم در مورد استفاده از این مکمل فکر بکنید.

فورسکولین

این مکمل عصاره گیاهی هست که فرض بر این است موجب افزایش سطح مواد داخل سلولی از قبیل cAMP می شود که ممکن هست چربی سوزی و اکسیداسیون چربی روافزایش بدهد. نطالعات نشون داده که ۳۰ فرد دارای اضافه وزن با فورسکولین چربی بدنشون رو کاهش و عضلاتشون رو افزایش دادند در حالیمه وزنشون تغییر چندانی نکرده است. یعنی ترکیب بدنشون تغییر پیدا کرده بدون تغییر وزن. عوارض این مکمل رو گزارش نکردن و اطلاعات کمی در این مورد موجود هست.

سینفرین (لیموترش)

سینفرین در واقع مرتبط با افدرین هست که خود یک ماده محبوب در انواع محصولات کاهش وزن هست. اما افدرین توسط سازمان غذا و ذارو بخاطر سایر عوارضش ممنوع شده و ممکن هست به دستگاه قلبی عروقی آسیب برسونه. البته لازم به ذکر هست، منظور ما افدرین و سینفرین تجاری سازی شده است در صورتیکه لیموترش یک منبع کاملا بی خطر و مفید برای بدن ما هست.پ

در جمع بندی این مقاله باید به شما بگم با توجه به منابع علمی و تجارب علیم سه مکمل از این لیست می توانند برامون مفید باشند:

در کاهش وزن: گلوکومانان ، اورلیستات، کافئین و عصاره چای سبز

امیدوارم مطالب ارائه شده براتون مفید واقع بشه. در مورد انواع مکمل ها چنانچه مطمئن نباشید میتونید با ما قبل از خرید هر مکملی مشورت کنید و از صحت آن اطمینان پیدا کنید.

موفق باشید