تمام افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند باید بدانند که در خطر سودجویان و خطر جسمی و روانی قرار دارند. چرا که از نظر علمی برای کاهش وزن ابتدا ارزیابی تغذیه ای یک ماهه از خود داشته باشند. سپس به دنبال فعالیت های روزانه خود باشند و در بخش آخر برنامه ورزشی علمی را طرح ریزی کنند. چرا که حتی با برنامه ورزشی از پیش تعیین شده به هیچ عنوان کاهش وزن دلخواه تان را به دست نخواهید آورد. بنابراین کمی حوصله به خرج دهید و تا می توانید در مورد تمام رفتارهای غذایی و فعالیتی که دارید تمرکز کنید تا با مشاوره فیزیولوژیست ورزشی بتوانید تمام راهکارهای لازم در کاهش وزن را به کار ببندید.

رفتارهای غذایی:

بسیاری از افرادی که برای کاهش وزن مراجعه می­کنند، رفتارهای غذایی بسیار نامنظم و غیر منتظره ای دارند. بطور مثال وقتی از آنها سوال می شود که در این هفته منوی غذایی خود را کنترل کنید، با ناامیدی پاسخ می دهند منوی غذایی بطور اتفاقی است و بسته به محل کار و مسافرت های کاری متغیر می باشد.

چنین افرادی که در یک محیط کاری پر استرس فعالیت دارند بایستی رفتار غذایی خود را اصلاح کنند، بطور مثال در انتخاب غذا تا جایی که می توانند حتما با مرور سریع کالری های غذایی همیشه به خاطر داشته باشند تا حجم مناسبی از غذا را سفارش داده و از مصرف زیاده از حد کربوهیدرات و چربی و غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنند. رفتار غذایی صحیح در استفاده زیاد میوه جات و دوری از خوردن وعده های غذایی اصلی به هنگام صحبت های کاری و استرس می باشد.

 

فعالیت های حرکتی:

در تلفن همراه خود حتما یک اپلیکیشن پدومتر یا گام سنج را نصب کنید و با خود همیشه همراه داشته باشید و سعی کنید حتی در محیط کارتان قدم بزنید بعد از وعده های اصلی حتما ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در خانه قدم بزنید و بلافاصله بروی کاناپه دراز نکشید. در آخر شب محاسبه کنید که چ تعداد قدم برداشته اید. اگر زیر ۵۰۰۰ قدم باشد شما جزء افراد غیر فعال محسوب می شوید. اگر بالای ۵۰۰۰ باشید این برای شما خوب است. سعی کنید این رکورد را بیشتر و یشتر کنید. بیشتر افرادی که در کشور های اروپایی زندگی می کنند تا ۲۰۰۰۰ قدم در روز گیاده روی دارند. پیاده روی برای خرید، با خانواده برای گردش و سایر کارها.

برنامه ورزشی علمی

برای شروع یک برنامه ورزشی بایستی ابتدا برگه آزمایش اخیر خود را به فیزیولوژیست ورزشی داده تا وی مطابق وضعیت فیزیولوژیکی و احیانا محدودیت های حرکتی از قبیل دیسک کمر، جراحی اخیر، مشکل زانو و سایر ناهنجاری های اسکلتی برای شما برنامه علمی را طرح ریزی کند. برنامه ورزشی با جزئیات کامل باید طراحی شود تا بدن در هر جلسه با یک استرس جدید ورزشی روبرو باشد و مطابق محاسبات نیز میزان کالری مصرفی مورد نظر را به همراه داشته باشد. نشانه های برنامه ورزشی کاهش وزن بصورت علمی، کاهش وزن ۵۰۰ گرم تا یک کیلوگرم در هفته می باشد. توجه داشته باشید که روند کاهش وزن بصورت کند شونده می باشد. کاهش وزن در ابتدا زیاد و در هفته های بعدی این کاهش کمتر می شود جرا که بدن به حالت تدافعی درآمده و با نزدیک شدن به وزن نرمال این کاهش را با احتیاط انجام می دهد. بنابراین در این نقطه باید کمی حوصله به خرج دهید و با تغییر تمرینات و تعدیل آنها بصورت علمی روند کاهش را ادامه دهید.

بطور خلاصه کاهش وزن اصولی ۵۰۰ کرم تا ۱ کیلوگرم در هفته متغیر می باشد. راهکار سریع کاهش وزن در کمترین زمان و با استفاده از مکل ها به ویژه ال-کارنیتین به هیچ عنوان تایید علمی فیزیولوژیست های ورزشی نمی باشد و صرفا جنبه تجاری دارد. باید به وعده های اصلی و میان وعده هایتان دقت زیادی کرده و در حجم و تقسیم بدنی آنها تجدید نظر کنید و با برنامه ورزشی کاملا علمی جلو بروید. برنامه ورزشی هوازی و وزنه تمرینی در ترکیب باهمدیگر بهتر است. بنابراین بیشتر به دنبال چنین برنامه ها باشید. حداقل تمرین هوازی شما بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه در ماه های اول باشد.

ادامه دارد…