سلامت قلب بچه ها و نوجوانان را با تغذیه و ورزش تضمین کنید.

در رابطه با سلامت قلب، آنچه برای شما خوب است برای تمام اعضای خانواده از جمله جوان‌ترین عضو نیز خوب است. اکنون می‌دانیم که ۳/۲ نوجوانان حداقل یک عامل خطر برای بیماری قلبی، از  اضافه‌وزنی و پرخوری تا فشار خون و سطوح کلسترول ناسالم دارند. حتی نگران‌کننده‌‌تر، در حدود یک میلیون از نوجوانان ایالات متحده سندرم سوخت‌وساز (متابولیک) دارند که دسته‌ای از عوامل خطر است که تا حد زیادی خطر ابتلاء به حمله قلبی را افزایش می‌دهد. ما به فرزندان و نوه‌های خود برای کمک به توسعه عادت‌های سالم قلب بدهکاریم و هرچه زودتر بهتر. در اینجا چند راه برای شروع است:

–        یک الگوی خوب: بزرگ‌سالان تاثیر زیادی بر رفتار کودکان و نوجوانان دارند، حتی اگر بچه‌ها در ظاهر آن را نپذیرند. اگر شما یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید، اعضای جوان‌‌تر خانواده بیشتر به انجام کارهای مشابه تمایل خواهند داشت. به آن‌ها اجازه دهید مشاهده کنند که میان وعده‌های مغذی می‌خورید و از فعالیت‌های بیرون از خانه لذت می‌برید و آن‌ها را به مشارکت دعوت کنید. اگر سیگار می‌کشید، نکشید (به‌همین سادگی) و به بچه‌ها و نوه‌های خود بگویید که چرا یک فرد غیرسیگاری و سالم‌تر هستید.

–        پخت و پز مخفیانه چیست؟ به‌طور کامل ۸۰% از کودکان کم‌تر‌‌ از ۵ وعده در روز میوه و سبزی می‌خورند. برای حل این معضل چه کار کنیم؟ پخت و پز مخفیانه را تمرین کنید. برای کودکان وعده‌های سالم درست کنید که آب دهانشان را جاری کند. می‌توانید سبزیجات را به قطعات کوچک تقسیم کنید و برش دهید و آن‌ها را به دستورالعمل‌های مورد علاقه مانند پیتزا یا سس اسپاگتی اضافه کنید. اگر کودکان شما ساندویچ گوشت دوست دارند، سعی کنید که قسمت‌های خمیری و یا خیارشور یا سس سفید آن‌را با برگ‌های کاهوی تازه و سایر سبزیجات و سس گوجه فرنگی طبیعی جایگزین کنید و نیز مقداری گوجه فرنگی ریز روی آن بریزید. از گندم یا سبوس نان برای اضافه کردن فیبر به ساندویچ استفاده کنید. برای دسر، بستنی را کنار بگذارید و میوه تازه، انجیر خشک‌شده، زنجبیل، کراکر یا دسرهای لبنی بدون چربی را تهیه کنید.

–        بچه‌ها را به آشپزخانه ببرید. اکثر کودکان از آشپزی وقتی که به‌عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده آسان معرفی شود، لذت می‌برند. به کودکان چگونگی تمیز کردن میوه‌ها و سبزیجات و ترکیب آن‌ها در سالاد رنگارنگ نشان دهید. به آن‌ها اجازه دهید که با سیب‌های خرد‌شده و موز و کشمش، سالاد میوه درست کنند. وقتی که به اندازه کافی بزرگ شدند به آن‌ها چگونگی استفاده از اجاق گاز، فر، مایکروویو را با خیال راحت بیاموزید. به نوجوانان چگونگی تهیه غذاهای سالم ساده مانند ماکارونی سبوس‌دار با سبزیجات و مرغ کبابی یا ماهی را نشان دهید. آن‌ها را تشویق کنید تا با گیاهان و ادویه‌جات خلاقانه آشنا شوند. کودکانی که مهارت‌های اولیه آشپزی را دارند، به نوع و پخت و پز غذاها بیشتر اهمیت می‌دهند و به‌احتمال زیادتری غذاهای جدیدتری را امتحان می‌کنند.

–        فرزندانتان را فعال نگه دارید. جدیدترین دستورالعمل رژیمی‌ به جمعیت کشورهای پیشرفته توصیه می‌کند که کودکان و نوجوانان حداقل برای ۶۰ دقیقه در روز از لحاظ جسمی‌ فعال باشند. با این‌حال ، در یک جهان پر از بازی‌های ویدیویی، برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری تعداد کمی‌از جوانان به اندازه‌ای که باید، فعال هستند. برای تشویق کودکان، فعالیت‌هایی که از انجام آن لذت می‌برند را پیدا کنید وهمه چیز را برای انجام آن فراهم کنید. اگر کودکان در خانواده دوست دارند که دوچرخه‌سواری کنند، یک برنامه تفریحی در روز جمعه در محل‌های اطراف خانه خود برنامه‌ریزی کنید. با آن‌ها به مکان‌های دیدنی در شهر بروید و پیاده‌روی کنید، آرام بدوید یا دوچرخه‌سواری کنید. از حیاط خلوت یا پارک محلی برای یک بازی بسکتبال، بدمینتون یا والیبال استفاده کنید. تلاش کنید که فعالیت‌ها متناسب با سن کودکان باشد. کودکان جوان‌‌تر تا سن ۱۰ سالگی به داشتن حرکات انفجاری سریع پر انرژی که در میان زمان‌های طولانی استراحت قرار دارد تمایل دارند، در حالی که کودکان بزرگ‌تر معمولاً استقامت بیشتری دارند. رقابت را کم کنید، سرگرمی‌ را زیاد کنید و خیلی زود ممکن است که کودکان بخواهند که چند توپ دیگر هم به شما پرتاب کنند. بهتر است که در فرم باشید و گرنه برای کودکانتان الگوی خوبی نخواهید بود.